Bitwa o kulturę. Kiedyś to była muzyka?...

05.06.2018 wtorek / 18:00

Wstęp za okazaniem bezpłatnej wejściówki do odebrania w kasie Teatru Starego. Jedna osoba może pobrać maksymalnie 4 wejściówki na każde spotkanie. Większe grupy (uczniowie, studenci i inne grupy zorganizowane) proszone są o bezpośredni kontakt z kasą Teatru w celu rezerwacji miejsc.
Wydarzenie transmitowane on-line na stronie Teatru Starego.

Prowadzenie: Jerzy Sosnowski
Goście: Mariusz Gradowski, Jerzy Janiszewski

Coroczne głosowanie Top Wszech Czasów w Programie Trzecim Polskiego Radia wygrywają Queen, Led Zeppelin, The Doors, Pink Floyd (oraz relatywnie młodszy od nich, ale też wiekowy, zespół Dire Straits), a z wykonawców polskich: Czesław Niemen, Marek Grechuta, Dżem, Perfect, Maanam (i znacznie młodsza grupa Lao Che). Może to oczywiście świadczyć o średniej wieku słuchaczy Trójki. Ale i młode pokolenie fascynuje się wyraźnie nagraniami z lat 70. i 80., a nawet z lat 60. Co zaszło w muzyce pop między 1960 a 1990 rokiem? Czy urok tamtych nagrań to jedynie sentyment do dawnych czasów, czy rzeczywiście mieliśmy wówczas do czynienia z wysypem wyjątkowych talentów?
Jerzy Sosnowski


Mariusz Gradowski, muzykolog i kulturoznawca, adiunkt w Zakładzie Muzykologii Systematycznej Instytutu Muzykologii Uniwersytetu Warszawskiego. Od 2017 wykładowca na kierunku „Muzyka w mediach” (Collegium Civitas). Współpracownik Programu 2 Polskiego Radia (audycja „Muzyka w kadrze”), NIFC („Chopinoteka”), PWM (projekt „100 na 100. Dekady wolności”) i TVP Kultura. Interesuje się antropologią muzyki, muzyką XX i XXI w. oraz szeroko rozumianą muzyką popularną.

Jerzy Janiszewski, polski dziennikarz muzyczny, prezenter radiowy, producent i redaktor nagrań w lubelskim radiu (obecnie Radio Lublin) w latach 1969–2012. Dyrektor lubelskiego studia System, potem Hendrix, od I połowy lat 70. do 2006 roku.  Menadżer, realizator tras koncertowych i „dobry duch” Urszuli i Budki Suflera. Największy kolekcjoner płyt winylowych we wschodniej Polsce.Obszernych skrótów ze spotkań można wysłuchać w audycji „Nie tylko rozrywkowa niedziela radiowa” na antenie Radia Lublin w każdą niedzielę między 7.00 a 11.00.

  Bitwa o kulturę. Kiedyś to była muzyka?...

  • fot. Krzysztof Dubiel