„Grunwald 2000” / „Epopeja”

08.04.2017 sobota / 17:00

 Bilety: I - 40 zł, II - 30 zł, III – 20 zł, stojące - 15 zł

Kompania Teatralna Mamro / Warszawa
Białołęcki Ośrodek Kultury

„Grunwald 2000”

reżyseria: Grzegorz Reszka
kostiumy: Agnieszka Sasim
scenografia: Iwona Stachura, Grzegorz Reszka
obsada:
Litwin – Marcin Górski
Zawisza Czarny – Maciej Leonard Żybula
Jan Żiżka – Tomasz Mitrowski
Ulrich von Jungingen – Sebastian Budnicki
Kat – Paweł Mitrowski
Witold – Marcin Wędołowski / Kamila Brodowska
Przewodniczka – Joanna Mazurkiewicz
Strażnik I – Piotr Wawer
Strażnik II – Krzysztof Siwiński
Turyści – Marta Jedynak, Ewelina Napora, Marcin Turek, Agnieszka Tkaczyk

„Epopeja”
reżyseria: Grzegorz Reszka
kostiumy: Grzegorz Reszka
scenografia: Grzegorz Reszka
obsada:
Jan Grzymała – Marcin Turek
Szef Kinematografii – Paweł Mitrowski
Jerzy Wściekałkiewicz w roli gen. Dąb-Zawady – Tomasz Mitrowski
Stanisław Pieklica w roli Partyzanta – Piotr Wawer
Kierownik Produkcji – Joanna Mazurkiewicz
Kierownik Planu – Kamila Brodowska
Operator Kamery – Marcin Górski
Dźwiękowiec – Ewelina Napora
Klaps – Marta Jedynak
Kaskader/ Żołnierz – Maciej Żybula
Pirotechnik/ Żołnierz – Krzysztof Siwiński
Apoteoza/Żołnierz – Agnieszka Tkaczyk
Żołnierz – Sebastian Budnicki

czas trwania: dwie części po 45 min. każda, 15 min przerwy

Po spektaklu zapraszamy na spotkanie z twórcami. 
Prowadzenie: Łukasz Drewniak 

Kompania Teatralna Mamro to dziwny off – działają w Domu Kultury w Białołęce, niby bawią się amatorsko w teatr, ale przecież cały ich skład aktorski i reżyserski mógłby z powodzeniem wejść w główny obieg i nikt by nie poznał, skąd oni. Jeżdżą ze swoimi spektaklami po Polsce prawie od dekady i notorycznie rozśmieszają widzów. Powiedzieć, że Mamro specjalizuje się w mądrej komedii, to nic nie powiedzieć. Oni komedią oddychają, śpią w niej, kąpią się co wtorek, rozumieją, że sceniczny śmiech to nie tylko zgrywa, ale i przesłanie, początek zdumienia nad konstrukcją rzeczywistości.

Jednego wieczoru zaprezentujemy dwie „mamrockie” komedie o polskiej wielkości, tej z wczoraj i tej z dziś, opowiadające o tym, jak lepiej o niej nie opowiadać z pomocą równie wielkiej sztuki.

„Epopeja” relacjonuje krok po kroku próbę nakręcenia monumentalnego filmowego fresku o wrześniu 1939 roku. Narodowy film, patriotyczny cel, ogromny budżet, wsparcie ministerstwa kultury i dziedzictwa narodowego, patronat ministra obrony. Batalistyka jakiej świat nie widzał. Nie ma wprawdzie Toma Cruisa i Mel Gibsona w obsadzie, ale jest lokalny gwiazdor-patriota. Czy premiera filmu dojdzie do skutku?

„Grunwald 2000” pokazuje z kolei to, co dzieje się w polskich muzeach po zapadnięciu zmroku, wyjściu ostatnich zwiedzających, kiedy portierzy zasypiają. Z obrazu Jana Matejki sławiącego triumf nad Krzyżakami schodzą namalowani rycerze i zaczynają się kłócić o życie, historię i techniki malarskie. Litwin skacze Polakowi do gardła, Czech dogaduje się z Niemcem. Narzekają na trud bycia w obrazie, chcą korekt kompozycyjnych, innej wymowy dzieła. Czy im się uda?

Reżyser Grzegorz Reszka i jego trupa pokazują palcem zamoczonym w drwinie polską nieumiejętność wycofania się z czegoś, co okazało się ponad nasze siły i umiejętności, co jest z założenia słuszne, ale wychodzi tandetnie. I dlatego w polskiej sztuce czyste bohaterstwo pokazane przez ludzi o czystych intencjach okazuje się najczęściej czystą kompromitacją.


Polscy widzowie! Obejrzyjcie “Epopeję” i “Grunwald 2000” póki można, póki jakiś cenzor tego nie zakaże. Powstańcie z kolan!
Łukasz Drewniak, kurator programu teatralnego w Teatrze Starym


KOMPANIA TEATRALNA MAMRO - Centralny Zespół Artystyczny Białołęckiego Ośrodka Kultury, działający weń od 2004 roku. Specyfik scenicznogenny o silnych właściwościach rozweselających. Laureat blisko osiemdziesięciu nagród i wyróżnień festiwalowych. Wielokrotny gość na scenach zawodowych, m.in. Teatru Ochoty w Warszawie, Teatry im. Wandy Siemaszkowej w Rzeszowie, Teatru Lubuskiego w Zielonej Górze, Teatru Collegium Nobilium, czy Teatru Studio w Warszawie.
Od początku związany nierozłącznie z osobą swojego założyciela Grzegorza Reszki.


Motto I:
Jeżeli na jednym biegunie teatru niezależnego jest teatr poszukujący pomiędzy nabrzmiałą emanacją rozdartej subiektywnie esencji pierwotnej kosmicznej jaźni a wysublimowaną korelacją atomizacji czasoprzestrzennej wyrażonej w zderzeniu tu i teraz z tym co tam i potem,... to na drugim biegunie jest właśnie Kompania Teatralna Mamro.


Motto II:
Bycie teatralnikiem to nie jest bułka z przelewką…„Grunwald 2000” / „Epopeja”

  • fot. materiały promocyjne