Marek Bałata & Krzysztof Ścierański

01.03.2017 środa / 19:00

Bilety: I - 40 zł, II - 30 zł, III – 20 zł, stojące - 15 zł

Oryginalny duet wiodących muzyków jazzowych, których nie trzeba specjalnie przedstawiać. Marek Bałata – wokalista, specjalizujący się w śpiewaniu scatem, oraz Krzysztof Ścierański, czołowy polski gitarzysta basowy – tworzą bardzo ciekawy tandem. Połączenie wokalu i basu elektrycznego w zaskakujących współbrzmieniach i interpretacjach poezji uzupełnianych efektownymi improwizacjami.
Anna Drozd, kurator programu muzycznego w Teatrze Starym

Marek Bałata & Krzysztof Ścierański to unikalny duet improwizującego wokalu i basu elektrycznego. W programie interpretacje poezji oraz „komponowanie w locie”. Bogactwo brzmień i wirtuozerii w wyszukanych tematach, wariacjach i improwizacjach.

Marek Bałata – wybitny polski wokalista jazzowy. Specjalizuje się w śpiewaniu scatem. Wykonuje głównie swoje oryginalne kompozycje, transkrypcje utworów F.Chopina oraz pieśni m.in. Włodzimierza Korcza, Zygmunta Koniecznego, Andrzeja Zaryckiego, Włodka Pawlika, Stanisława Fiałkowskiego oraz utwory do filmów różnych kompozytorów. Jest producentem muzycznym i wykonawcą jazzowej adaptacji Mszy Kreolskiej „Misa Criolla” Ariela Ramireza. Występował w musicalowej adaptacji powieści I.B. Singera "Sztukmistrz z Lublina" w teatrach Warszawy i Wrocławia oraz jej wersji niemieckojęzycznej (Der Zauberer von Lublin) w Niemczech i Austrii. Regularnie występuje z własnym Quintetem, w skład którego wchodzą najlepsi muzycy polscy.
W 1996 założył oryginalny międzynarodowy zespół "CANTABILE IN JAZZ", w którym występowały wybitne wokalistki: Urszula Dudziak, Michele Hendricks, Judy Niemack oraz basiści: m. in. Anthony Jackson.
Marek Bałata koncertował z takimi nazwiskami jazzu jak, między innymi: Billy Hart, Steve Davis, Ernie Adams, Ronnie Burrage, Frank Lacy, Peter Madsen, Jeanfrancois Prins, Jack Van Poll, Marco Piludu i z niemal wszystkimi najwybitniejszymi artystami polskimi.
www.balata.art.pl


Krzysztof Ścierański jest od dwudziestu lat najlepszym polskim basistą, co potwierdza doroczny ranking miesięcznika Jazz Forum. Jego solowe koncerty to dawka niesamowitej energii, ciepła, wrażliwości, właściwie poezji basowej. Jako kompozytor ma umiejętność ciągłego przetwarzania swojej muzyki, przez co jest ona ciągle żywa, zaskakująca oryginalnością. Część kompozycji Ścierańskiego stała się kanonami naszej muzyki rozrywkowej, np. „Jak ołów” oraz „Brzydcy” (to przeboje wyśpiewane przez Grażynę Łobaszewską). Również w repertuarze Ewy Bem znalazła się jego kompozycja „Pomidory”. Marek Bałata, Kuba Badach, Agnieszka Hekiert – to wokaliści goszczący na jego płytach.
Krzysztof Ścierański jest niekwestionowanym autorytetem dla wielu nie tylko polskich muzyków, a zwłaszcza basistów. Techniki, które wprowadził w grze na basie elektrycznym, budzą podziw i inspirują do ćwiczeń i poszukiwań. Choć muzyk ten jest określany mianem jazzmana, jego utwory wiążą wiele różnych stylów, takich jak funk, sala, rytm'n'blues. Utwory grane przez niego na koncertach są niepowtarzalne, gdyż mimo zachowania formy, zmieniają się w zależności od tego, w jakim miejscu gra i dla jakiej publiczności.

Partnerami cyklu "Jazz w Teatrze Starym" są:Marek Bałata & Krzysztof Ścierański

  • fot. Łukasz Gągulski