Bitwa o literaturę. Kobro

14.02.2017 wtorek / 18:00

Wstęp za okazaniem bezpłatnej wejściówki do odebrania w kasie Teatru Starego.Wydarzenie transmitowane on-line na stronie video.teatrstary.eu.

prowadzenie Grażyna Lutosławska
goście: Małgorzata Czyńska, Marta Ryczkowska

Jego nie było na jej pogrzebie, a jej nie ma w „Powidokach”, ostatnim filmie Andrzeja Wajdy, którego bohaterem jest Władysław Strzemiński, jej mąż. Jaka była Katarzyna Kobro? Jak powstawała biografia awangardowej rzeźbiarki i propagatorki najnowocześniejszych rozwiązań w sztuce?
Grażyna Lutosławska

Małgorzata Czyńska (ur. 1975), historyczka sztuki, dziennikarka, specjalistka od historii mody i dizajnu, pisarka, biografistka. Autorka książek „Najpiękniejsze. Kobiety z obrazów” (Wydawnictwo Znak 2014), „Kobro. Skok w przestrzeń” (Czarne 2015), „Metafizyczny harem. Kobiety Witkacego” (Wydawnictwo Znak 2016), „Moje królestwo. Rozmowa z Edwardem Dwurnikiem” (Czarne 2016).Laureatka Górnośląskiej Nagrody Literackiej Juliusz za książkę „Kobro. Skok w przestrzeń”.

Marta Ryczkowska (ur. 1983), krytyczka i historyczka sztuki, absolwentka grafiki na UMCS i historii sztuki na KUL, doktorantka historii sztuki współczesnej na KUL. Kuratorka wystaw, m.in. „Beneath the Superficies” (Galeria Tabačka, Koszyce/Słowacja, 2016), „Świadomy sen” (Galeria Biała, Lublin, 2016), „Chłodne spojrzenie” (Galeria Salon Akademii, Warszawa, 2013). Autorka tekstów z obszaru sztuki najnowszej publikowanych w Polsce i za granicą. Prezeska Stowarzyszenia „Otwarta Pracownia” w Lublinie, działa w radzie Fundacji Sztuki Performance. Od trzech lat koordynuje i prowadzi cykl warsztatów twórczych Karuzela Sztuki. Bada alternatywne metody edukacji twórczej i rejony, w których sztuka przenika życie.

Obszernych skrótów ze spotkań można wysłuchać w audycji "Nie tylko rozrywkowa niedziela radiowa" na antenie Radia Lublin w każdą niedzielę między 7.00 a 11.00.

      Bitwa o literaturę. Kobro

  • fot. Bolesław Lutosławski