Rebekka Bakken „Most Personal”

01.02.2017 środa / 19:00

Bilety: I - 80 zł, II - 60 zł, III - 40 zł, stojące – 15 zł

Zespół wystąpi w składzie:
Rebekka Bakken - piano, vocals
Rune Arnesen - drums
Lars Danielsson - Bass
Børge Petersen-Øverleir – guitars

Norweska kompozytorka, uznawana również za jedną z najbardziej utytułowanych skandynawskich wokalistek jazzowych. Wychowała się w muzykalnej rodzinie, w niewielkiej wiosce, niedaleko Oslo. Po latach śpiewania utworów ludowych i pieśni kościelnych, jako nastolatka zainteresowała się muzyką funkową, soulem i rockiem, wtedy też zaczęła zbierać bezcenne doświadczenia na scenie. Swoje jazzowe szlify zdobywała w Nowym Jorku, być może dlatego może kojarzyć się z Norah Jones. Jej trzyoktawowy piękny głos, niezwykła uroda i temperament sprawiają, że warto jej muzykę odkrywać na żywo. Jej koncerty to niezwykle przyjemna dawka jazz-popu z elementami norweskiego folku, a „Most Personal” to najnowszy, jeszcze świeży album, który ukazał się jesienią 2016 roku.
Anna Drozd, kurator programu muzycznego w Teatrze Starym

Rebekka Baken to niewątpliwie jeden z najbardziej charakterystycznych głosów jazzowych w Europie. Choć najczęściej można ją usłyszeć na festiwalach i w klubach jazzowych, w jej muzyce łatwo odkryć wpływy innych gatunków, takich jak blues, soul czy folk. Niepomna na gatunkowe szufladki, Bakken skupia sie po prostu na opowiadaniu swym niesamowitym trzyoktawowym głosem pięknych historii. Jako autorka ceni sobie zarówno kompozycję, jak i tekst. Krytycy często podkreślają, jak niezwykłe są koncerty Bakken, która potrafi zaczarować publiczność swą sceniczną charyzmą. W zależności od potrzeby chwili swobodnie przechodzi od delikatności do zaskakującej surowości brzmienia zawieszonego gdzieś pomiędzy norweską melancholią a amerykańskim bluesem.

Jej ostatni album “Most Personal”, wydany w lipcu 2016 przez Universal Music, to składanka największych przebojów artystki uzupełniona o 5 niepublikowanych wcześniej bonus tracków.


Partnerami cyklu "Jazz w Teatrze Starym" są:Rebekka Bakken „Most Personal”

  • fot. Andreas H. Bitesnich