„Boogie Street” Teatr Stary w Lublinie

10.02.2017 piątek / 19:00

Bilety:
I - normalne: 70 zł / ulgowe: 50 zł
II - normalne: 50 zł / ulgowe: 35 zł
III - normalne: 35 zł / ulgowe: 20 zł
stojące: 15 zł


„Boogie Street” wg „Księgi tęsknoty” Leonarda Cohena
przekład i układ: Daniel Wyszogrodzki
występują: Renata Przemyk i Wojciech Leonowicz

zespół muzyczny w składzie:
Piotr Selim - kierownictwo muzyczne, fortepian
Magdalena Celińska, Sylwia Wójcik - chórki
Piotr Bogutyn - gitary
Paweł Nowak - perkusja
Bartłomiej Raban - kontrabas, gitara basowa

reżyseria: Iwona Jera
aranżacje: Krzysztof Herdzin
projekcje: Paweł Penarski
czas trwania spektaklu: 1 godz. 45 minut


Leonard Cohen, znany odbiorcom na całym świecie jako autor piosenek, twórca takich przebojów jak „Susanne”, „Hallelujah” i „Dance Me To the End of Love”, zaczynał swoją karierę nie gitarą, lecz piórem. Jest autorem dwóch powieści (m.in. „Piękni przegrani” z 1966 r.) i kilkunastu tomików poetyckich, wśród których „Księgi miłosierdzia” z 1984 r. Obszerna „Księga tęsknoty” to jej, napisana ćwierć wieku później, kontynuacja; swoiste podsumowanie bogatego i burzliwego życia artysty. Ożywają w niej ludzie i miasta, powracają rozmowy z Bogiem i filozofią zen, ale także niepowtarzalny humor artysty.
Spośród niemal dwustu tekstów składających się na „Księgę tęsknoty” tłumacz Daniel Wyszogrodzki (autor polskiego przekładu książki) wybrał kilkadziesiąt piosenek i wierszy, które złożą się na spektakl „Boogie Street”. Piosenki pochodzą z albumów Leonarda Cohena wydanych w nowym milenium (m.in. popularnego w Polsce „Ten New Songs” z 2001 r.). To one wyznaczają szlak podróży Leonarda Cohena po ważnych miejscach w czasie i przestrzeni, po jego fascynacjach i miłościach.

Uniwersalne piosenki Leonarda Cohena wykonywane są w świecie przez wielu artystów. W spektaklu „Boogie Street” usłyszymy je w interpretacji Renaty Przemyk, artystki, która – podobnie jak sam autor – przywiązuje wielką wagę do poetyckiego tekstu. Pierwiastek męski reprezentuje aktor Wojciech Leonowicz. Ich wzajemna relacja to klucz do spektaklu, który w nowatorski sposób mierzy się z twórczością i legendą Leonarda Cohena, jednego z największych artystów naszych czasów.

Autorem plakatu do spektaklu „Boogie Street” jest światowej sławy polski grafik, Rosław Szaybo, m.in. twórca okładki do płyty Leonarda Cohena „Live Songs” z 1973 roku.

Honorowy Mecenat nad spektaklem objęło Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN.Patronat medialny nad spektaklem objęli:

                        „Boogie Street” Teatr Stary w Lublinie

  • fot. Dorota Awiorko / Teatr Stary w Lublinie