„Oriana Fallaci. Chwila, w której umarłam” monodram Ewy Błaszczyk

26.05.2018 sobota / 19:00

Bilety: I - 70 zł, II - 50 zł, III – 35 zł, stojące - 15 zł

tekst: Remigiusz Grzela 
reżyseria i wykonanie: Ewa Błaszczyk 

czas trwania: 70 min. bez przerwy

Monodram Ewy Błaszczyk, który przypomina osobę i twórczość legendarnej włoskiej dziennikarki, reporterki, pisarki Oriany Fallaci. Przeprowadzała bezkompromisowe wywiady z najpotężniejszymi politykami, była korespondentką wojenną, w ostatnich latach działalności wzbudzała kontrowersje ostrą krytyką islamu. Inspiracją dla monodramu Ewy Błaszczyk był przede wszystkim List do nienarodzonego dziecka, w którym Fallaci w osobistym tonie opowiedziała o swoich doświadczeniach nie tylko jako dziennikarki, ale też kobiety zmagającej się z problemem śmierci najbliższych osób. Ewa Błaszczyk w niezwykły sposób uchwyciła postać tytułowej bohaterki – nie tyle budując jej fizyczny portret, co oddając głos myślom i emocjom Oriany Fallaci.
Wojciech Majcherek

Fallaci, jedna z najbardziej wyrazistych i „słyszanych” dziennikarek swojej epoki, tłumaczyła zawsze, że pisze o wojnie, bo wojna odsłania w ludziach to, co jest prawdziwe. Obnaża ich piękno i brzydotę, tchórzostwo i odwagę. Mówiła, że rozumie ludzi lepiej w stanie wojny niż w czasie pokoju. Inspiracją dla monodramu były także osobiste fragmenty Listu do nienarodzonego dziecka. Bolesna rozmowa z kimś, kto nie istniał. Tym razem osobista wojna. Bohaterka opowiada o sobie „w chwili, w której umarła”, w momencie przejścia. O najtrudniejszych doświadczeniach opowiada nie tylko rewolucjonistka, ale także kobieta.

Premiera: 24 listopada 2017 z cyklu: Inicjatywy aktorskie Studio.

Przy okazji spektaklu będzie możliwość zakupu książki Remigiusza Grzeli "Podwójne życie reporterki. Fallaci. Torańska". Sprzedażą zajmie się Księgarnia Królewska 11 s.c.
Książka będzie dostępna w cenie promocyjnej.
W sobotę (26.05) będzie możliwość dostania podpisu p. Ewy Błaszczyk.„Oriana Fallaci. Chwila, w której umarłam” monodram Ewy Błaszczyk

  • fot. Krzysztof Bieliński