B A R D O / Bartłomiej Wąsik / Barbara Kinga Majewska „Songs”

09.05.2018 środa / 19:00

Bilety: I - 50 zł, II - 40 zł, III – 25 zł, stojące - 15 zł

Bartek Wąsik, znany lubelskiej publiczności z jubileuszowego projektu Kocham, Lublin, Szanuję. Harmonie Miasta, jest pianistą, aranżerem i współzałożycielem zespołu Kwadrofonik oraz duetu fortepianowego Lutosławski Piano Duo. Barbara Kinga Majewska jest znakomitą śpiewaczką, absolwentką wokalistyki i pedagogiki muzyki w Hochschule für Musik Detmold; studiowała śpiew solowy w Royal Academy of Music w Sztokholmie i muzykologię na Uniwersytecie Warszawskim. Artyści poznali się jako interpretatorzy i wykonawcy partytur współczesnych kompozytorów. Połączyła ich słabość do piosenek. Do współpracy zaprosili wiolonczelistę Michała Pepola, co zaowocowało bardzo ciekawym brzmieniem, uzupełnianym przez elektroniczne, wręcz kosmiczne dźwięki. Proste, magiczne, pełne harmonii, niezwykłe, choć z pozoru zwykłe piosenki.
Anna Drozd, kurator programu muzycznego w Teatrze Starym

Inspirują nas piosenki, których słuchanie w samochodzie sprawia, że nie mamy pojęcia, jak przejechaliśmy ostatnich osiem kilometrów. Piosenki, które sprawiają, że po ich wysłuchaniu bierzemy do ręki telefon i dzwonimy do najbliższych. Albo odkładamy telefon i uśmiechamy się do każdego, kto tylko byłby obok.

Nie ma niczego niezwykłego w połączeniu głosu z fortepianem. Kiedy jednak spotyka się dwoje wrażliwych, poszukujących artystów, którzy nie wstydzą się przed sobą swojej delikatności, rodzi się nowe — z głębi serca, z potrzeby, z zachwytu i z wdzięczności. Tak powstał duet BARDO, w którym Barbarę Kingę Majewską i Bartłomieja Wąsika połączyła słabość do piosenek. Poznali się jako interpretatorzy i wykonawcy partytur współczesnych kompozytorów, ale wspólnie odkryli w sobie powołanie do tworzenia. Ona dzieli się swoim głosem i tekstami, on ubiera je w dźwięki za pomocą fortepianu i elektroniki. Poruszają się poza kategoriami i gatunkami, z dbałością o wierność sobie samym. Ufając intuicji, oscylują pomiędzy rzeczywistościami równoległymi do tych codziennych i powierzchownych. Odnajdują się w cieniach, drzewach, znikających z radarów samolotach i domowych epifaniach. Jakiej muzyki pragnąć, będąc muzykiem? Jaką wykonywać, żeby nie przestawać tęsknić? Jaką chcieć słyszeć pod własnymi palcami i we własnym głosie? Jaką muzykę tworzyć, żeby chcieć być w niej ciągle od nowa, jeszcze i jeszcze raz? Owocem tych refleksji jest program zatytułowany po prostu Songs, który skrywa intrygujące tytuły i zupełnie nową jakość.

Barbara Kinga Majewska - wokalistka, autorka tekstów, publicystka, inicjatorka projektów poświęconych muzyce współczesnej. Nominowana do PASZPORTU POLITYKI 2015 w kategorii Muzyka Poważna. Według magazynu Wysokie Obcasy jedna z 50 najbardziej wpływowych kobiet w Polsce w 2016 roku. Zadebiutowała w 2014 roku operą Sławomira Wojciechowskiego Zwycięstwo nad Słońcem (Projekt P) w Teatrze Wielkim – Operze Narodowej w Warszawie. Prawykonała kompozycje Aleksandry Gryki, Marcina Stańczyka, Andrzeja Kwiecińskiego, Wojciecha Blecharza, Sławomira Wojciechowskiego, Karola Nepelskiego, Joanny Woźny, Lukasa Ligetiego, Adama Walickiego, Jasona Buchanana, Juliana Lembke. W operze Pawła Mykietyna Czarodziejska Góra w reżyserii Andrzeja Chyry kreuje partię Kławdii Chauchat. W polskiej premierze opery Olgi Neuwirth Lost Highway wciela się w postać Renee i Alice. Od września 2016 r. jest stałą felietonistka miesięcznika Ruch Muzyczny. Jest także autorką “Krytycznego przewodnika po sposobach realizacji zapisu nutowego we współczesnej muzyce wokalnej” i manifestu Nowa Śpiewność w Muzyce Współczesnej. Najwspanialsza jest dla niej ta muzyka, która sięga po sprawy proste, wspólne wszystkim, a jednak ujmuje je w sposób odkrywający je dla nas na nowo. Takie połączenie znajduje w piosenkach. Nie zawaha się postawić koło siebie Kate Bush, Aliny Orlovej, Johannesa Brahmsa czy Claudia Monteverdiego.

Bartłomiej Wąsik - pianista, kompozytor i aranżer, laureat wielu międzynarodowych konkursów, nagród fonograficznych oraz Paszportu „Polityki” 2014. Jest współzałożycielem i członkiem Lutosławski Piano Duo oraz kwartetu Kwadrofonik. Występował m.in. w Carnegie Hall, Chicago Symphony Hall i w Filharmonii Berlińskiej, gdzie z Kwadrofonikiem wykonał autorską aranżację Święta wiosny Igora Strawińskiego na dwa fortepiany i perkusję. Autor uhonorowanego Gwarancją Kultury projektu Nowa Warszawa, czyli 12 na nowo zaaranżowanych piosenek o Warszawie (wraz ze Stanisławą Celińską i z Royal String Quartet), współkompozytor muzyki do monumantalnego widowiska muzyczno-baletowego w reżyserii Jana Komasy pt. Ksenofonia-Symfonia dla innego oraz – ostatnio – Kocham, Lublin, Szanuję – muzyki do filmowej impresji na temat swego rodzinnego miasta. Jego inspiracją są przede wszystkim artyści, którzy w swojej twórczości nie ulegają panującym trendom; nie liczą słupków popularności. To ludzie, od których bije szczerość. Kiedy jest się szczerym, to jest się również wolnym człowiekiem. Szczerość ma swoje źródło w łacińskim słowie „sincerus", co oznacza „czysty dźwięk". I właśnie takie tony znajduje w piosenkach Kate Bush czy Björk, ale też w grze genialnej pianistki Marthy Argerich czy bezkompromisowych dziełach Mariny Abramovic. Te artystki - wolne, świadome, wrażliwe, poszukujące, przekraczające siebie, to autorytety na dziś. W muzyce klasycznej jego autorytetem o podobnych atrybutach jest Witold Lutosławski.B A R D O / Bartłomiej Wąsik / Barbara Kinga Majewska „Songs”

  • fot. Julia Brodowska