Kino w Teatrze Starym „Kobieta z lodu”

07.05.2018 poniedziałek / 18:00

Bilety: normalne 10 zł, ulgowe 8 zł

„Kobieta z lodu” (Bába z ledu)
reż. Bohdan Sláma
Czechy, Francja, Słowacja 2017 / 106 min.
scenariusz i reżyseria: Bohdan Sláma
wyst.: Zuzana Krónerová, Pavel Nový, Daniel Vízek, Václav Neužil, Marek Daniel, Tatiana Vilhelmová

Po śmierci męża Hana mieszka w starym rodzinnym domu. Dwaj synowie odwiedzają ją rzadko, a relacje z nimi i ich rodzinami są raczej źródłem udręki niż radości. Z letargu wyrywa Hanę spotkanie z Broną, członkiem grupy praskich „morsów”. Żyjąca w emocjonalnym i dosłownym chłodzie (psujący się piec w wiecznie niedogrzanym domu) kobieta rozgrzewa się... w lodowej kąpieli. I powoli, najpierw nieufnie, zaczyna budować na nowo własne życie.

Znakomita opowieść obyczajowa w charakterystycznym dla czeskiego kina słodko-gorzkim tonie diagnozuje kryzys współczesnej rodziny, pokazując – inaczej niż zwykle czyni to kino europejskie – również drogi wyjścia z impasu. Unikając moralizowania i czarno-białych sądów.
Magda Sendecka, kurator programu filmowego w Teatrze Starym


ważniejsze nagrody:
Czeskie Nagrody Filmowe Lew 2018: nominacje w kategoriach najlepszy film, najlepsza aktorka (Zuzana Kronerová), najlepszy aktor (Pavel Nový), najlepsza aktorka drugoplanowa (Petra Špalková), najlepsza aktorka drugoplanowa (Tatiana Vilhelmová) i in.
Tribeca Film Festiwal, Nowy Jork 2017: najlepszy scenariusz w konkursie międzynarodowym (Bohdan Sláma)Kino w Teatrze Starym „Kobieta z lodu”

  • fot. materiały promocyjne dystrybutora