Sanki, śnieżki i… teatr. Najpiękniejsze przedstawienia dla dzieci na dużym ekranie

02.02.2018 piątek / 10:00


Wstęp na projekcje za okazaniem bezpłatnej wejściówki. Wejściówki wydawane będą w kasie Teatru Starego od dn. 15.01.2018 r.

Był kiedyś w Telewizji Polskiej regularnie emitowany Teatr dla Dzieci. Starsi widzowie zapewne pamiętają widowiska, które opierały się na najlepszej literaturze, występowali w nich znakomici aktorzy i były niezwykłą szkołą wrażliwości. W pewnym momencie ta, jak to się mówi w telewizji, produkcja, została przerwana. O powody mniejsza, faktem jest, że młoda widownia, która wzrastała w ostatnich 20 latach, mogła oglądać w telewizji wszystko, ale nie tą najszlachetniejszą formę teatralną.
Chcieliśmy w związku z tym w Teatrze Starym przypomnieć kilka klasycznych przedstawień telewizyjnego Teatru dla Dzieci. Mamy nadzieję, że te pokazy sprawią przyjemność zarówno rodzicom, jak i dzieciom. Dla starszych będą sentymentalnym powrotem do ich dzieciństwa. Dla młodszych okazją do poznania tego, co bawiło i wzruszało rodziców, choć wierzymy, że nieprzemijająca wartość takich spektakli, jak Pchła Szachrajka czy Kopciuszek będzie doceniona także przez dzisiejsze pokolenie widzów. Być może telewizyjna oferta dla najmłodszych dzisiaj inaczej wygląda, ale czy na pewno jest lepsza?

„Mały Lord”
reż. Mikołaj Grabowski
1996 / 41’

Występują: Michał Grabowski, Jerzy Goliński, Iwona Bielska, Krystian Lupa, Maria Stebnicka, Zbigniew Kosowski i inni.

Cedryk wraz z matką - Amerykanką mieszka w Stanach. Ojciec chłopca, potomek angielskiego magnata, nie żyje. Niepomny swego arystokratycznego pochodzenia malec przyjaźni się ze sklepikarzem, z biednym czyścibutem. Nieoczekiwanie w życiu Cedryka następuje wielka odmiana. Stary hrabia postanawia sprowadzić swego jedynego wnuka do Anglii i wychować na godnego dziedzica fortuny i tytułu. Oschły, zgryźliwy starzec nigdy nie akceptował małżeństwa syna z Amerykanką. Czuła i mądra matka, nie chcąc, by synek uprzedził się do dziadka, godzi się zamieszkać w osobnym dworku. Serdeczność, wdzięk i ujmujący sposób bycia chłopca zjednują chłodnych Anglików. Miłość wnuka odmienia nawet dziadka. Z pomocą amerykańskich przyjaciół mały lord zapobiega rodzinnemu skandalowi. Ma nadzieję doprowadzić też do pojednania dwóch osób, które kocha najbardziej na świecie.Sanki, śnieżki i… teatr. Najpiękniejsze przedstawienia dla dzieci na dużym ekranie

  • fot. materiały promocyjne