Sanki, śnieżki i… teatr. Najpiękniejsze przedstawienia dla dzieci na dużym ekranie

31.01.2018 środa / 10:00


Wstęp na projekcje za okazaniem bezpłatnej wejściówki. Wejściówki wydawane będą w kasie Teatru Starego od dn. 15.01.2018 r.

Był kiedyś w Telewizji Polskiej regularnie emitowany Teatr dla Dzieci. Starsi widzowie zapewne pamiętają widowiska, które opierały się na najlepszej literaturze, występowali w nich znakomici aktorzy i były niezwykłą szkołą wrażliwości. W pewnym momencie ta, jak to się mówi w telewizji, produkcja, została przerwana. O powody mniejsza, faktem jest, że młoda widownia, która wzrastała w ostatnich 20 latach, mogła oglądać w telewizji wszystko, ale nie tą najszlachetniejszą formę teatralną.
Chcieliśmy w związku z tym w Teatrze Starym przypomnieć kilka klasycznych przedstawień telewizyjnego Teatru dla Dzieci. Mamy nadzieję, że te pokazy sprawią przyjemność zarówno rodzicom, jak i dzieciom. Dla starszych będą sentymentalnym powrotem do ich dzieciństwa. Dla młodszych okazją do poznania tego, co bawiło i wzruszało rodziców, choć wierzymy, że nieprzemijająca wartość takich spektakli, jak Pchła Szachrajka czy Kopciuszek będzie doceniona także przez dzisiejsze pokolenie widzów. Być może telewizyjna oferta dla najmłodszych dzisiaj inaczej wygląda, ale czy na pewno jest lepsza?

„Kopciuszek”
reż. Andrzej Maj
1987 / 50’

Na podstawie baśni Braci Grimm, według adaptacji Jana Brzechwy

Edward Lubaszenko - Narrator
Beata Paluch - Kopciuszek
Maria Zającówna Radwan - Macocha
Grażyna Trela - Haneczka
Ewa Isajewicz Telega - Kasieńka
Jacek Romanowski - Królewicz
Ewa Ciepiela - Mieszczka
Wiesław Wójcik - Herold
Adam Romanowski - Strażnik
Marian Dziędziel - Radca dworu
Dorota Pomykała - Wróżka
Rafał Jędrzejczak - Ochmistrz
Katarzyna Litwin - Dama dworu
Dariusz Gnatowski - Lodziarz
Tomasz Piasecki - Sklepikarz
Jacek Milczanowski - Mieszczanin

eAnawa - ZESPÓŁ WOKALNO - MUZYCZNY

Osierocona dziewczynka nazywana pogardliwie Kopciuszkiem przez macochę i dwie przyrodnie siostry, wykorzystywana jest w roli służącej. Na organizowany przez królewicza bal zjawia się za sprawą dobrej wróżki. Przed północą musi wrócić do domu. Uciekając z balu gubi pantofelek. Oczarowany Kopciuszkiem królewicz urządza poszukiwania dziewczyny, na której stopę pasuje pantofelek. Wkrótce Kopciuszek zostaje żoną królewicza. Dowcipna, niekonwencjonalna inscenizacja znanej bajki wzbogacona muzyką Marka Grechuty.Sanki, śnieżki i… teatr. Najpiękniejsze przedstawienia dla dzieci na dużym ekranie

  • Sanki, śnieżki i… teatr