Lublin w dokumencie cz. I / 700. Urodziny Miasta Lublin

12.08.2017 sobota / 13:00

 

WSTĘP WOLNY
Bezpłatne wejściówki do pobrania w Teatrze Starym w godzinach otwarcia kasy
Na wydarzenie nie obowiązują zapisy (nie prowadzimy rezerwacji miejsc)

Jedna osoba może pobrać maks. 4 wejściówki

WEJŚCIÓWKI ROZDAJEMY ODDZIELNIE NA KAŻDY FILM

 

13.00
„Magiczne miasto” (film dokumentalny)
czas trwania: 55 min
reż. Natasza Ziółkowska-Kurczuk

Lublin. Należy do miast magicznych, jak Praga, Lizbona i Petersburg. Poczucie jego magiczności mieli chrześcijanie i chasydzi. Niezwykły klimat miasta przewijał się też w poezji Józefa Czechowicza. Z dawnego Lublina pozostały pojedyncze obiekty, których przeznaczenie jest zupełnie inne niż pierwotnie. Dramat niepamięci – tak można określić obecną sytuację.

 

14.30
„Tajemnica śmierci wojewody” (film dokumentalny)
czas trwania: 65 min
reż. Hanna Etemadi

Urodzony w Lublinie wojewoda Jerzy Albin de Tramecourt chronił przed nazistami obrazy Matejki, które do dzisiaj znajdują się w Lublinie. Po wybuchu wojny pozostał w mieście i pełnił swój urząd. Rozstrzelano go w listopadzie w niewyjaśnionych okolicznościach, a miejsce pochówku nadal pozostaje nieznane.

 

16.00
„Na wolność to wszystko zamienisz” (film dokumentalny)
czas trwania: 63 min
reż. Leszek Wiśniewski

Inscenizowany dokument filmowy prezentujący historię wolnego słowa na Lubelszczyźnie w latach 1976–1989. Opowieść o grupie odważnych ludzi – drukarzach, kolporterach i wydawcach z Lublina – którzy walkę o wolną Polskę podjęli, publikując wydawnictwa niezależne od władzy komunistycznej. Po latach nazwano ich hakerami PRL-u, ludźmi, którzy włamali się do komunistycznego systemu.Lublin w dokumencie cz. I / 700. Urodziny Miasta Lublin