Kino w Teatrze Starym „Ptaki śpiewają w Kigali”

11.12.2017 poniedziałek / 18:00

Bilety: normalne 10 zł, ulgowe 8 zł

„Ptaki śpiewają w Kigali”
scenariusz i reżyseria: Joanna Kos-Krauze, Krzysztof Krauze
Polska 2017 / 113 min
obsada: Jowita Budnik (Anna Keller), Eliane Umuhire (Claudine Mugambira), Witold Wieliński (Witek), Ciza Remy Muhirwa (Jean Paul), Herve Kimenyi Rutaremara (Sebastian), Didacienne Nibagwire (Marie-Christine), Anna Ilczuk (Falska), Aleksander Mikołajczak (pułkownik), Jerzy Gudejko (Jan), Maciej Tomaszewski (urzędnik), Wiesław Cichy (oficer), Bolesław Abart (ojciec Anny)

Przed filmem wprowadzenie Magdy Sendeckiej.

Wyciszona, minimalistyczna opowieść o życiu po traumie. Jest rok 1994. Anna, polska ornitolożka badająca wymierającą polulację sępów, uchodzi z życiem z trwających w Rwandzie pogromów. Udaje jej się ocalić Claudine – córkę przyjaciela i współpracownika. W Polsce kobiety próbują na nowo ułożyć sobie życie, zmagając się z pamięcią o zbrodniach. Czy da się żyć po apokalipsie? Oszczędny, nieoczywisty film zaprasza do towarzyszenia bohaterkom z pewnego dystansu. Zamiast epatować okropnościami, twórcy otwierają przestrzeń medytacji, gdzie w ciszy wybrzmieć może każde słowo, każda myśl i każda pojawiająca się emocja. 
Magda Sendecka, kurator programu filmowego w Teatrze Starym

nagrody:
MFF Locarno 2016: First Look dla filmu w fazie postprodukcji
MFF Karlowe Wary 2017: nagroda dla najlepszej aktorki – Jowita Budnik, Eliane Umuhire
FPFF Gdynia 2017: Srebrne Lwy; nagroda za główną rolę kobiecą – Jowita Budnik, Eliane Umuhire; nagroda za montaż dla Katarzyny Leśniak

 Kino w Teatrze Starym „Ptaki śpiewają w Kigali”

  • fot. materiały promocyjne producenta