SPEKTAKL ODWOŁANY „Cholonek” Teatr Korez / Katowice

09.12.2017 sobota / 17:00

Szanowni Państwo,
z przykrością informujemy, że z przyczyn niezależnych od Teatru Starego spektakl „Cholonek” Teatru Korez z Katowic nie odbędzie się. Zwrotu pieniędzy kasa dokonywać będzie do dnia 15 grudnia na podstawie zakupionych biletów. Widzowie, którzy zwrócą bilety do 24 listopada będą mieli możliwość uczestnictwa w innym wydarzeniu tego samego dnia. O szczegółach kasa będzie informować telefonicznie lub za pośrednictwem poczty e-mail. W razie pytań zapraszamy do kontaktu osobistego lub pod numerem tel. 81 466 59 25. 


„Cholonek” wg powieści „Cholonek, czyli dobry Pan Bóg z gliny” Janoscha
reżyseria: Mirosław Neinert, Robert Talarczyk
adaptacja: Robert Talarczyk
scenografia i kostiumy: Ewa Satalecka
występują: Grażyna Bułka, Ewa Grysko/Barbara Lubos-Święs, Izabella Malik, Mirosław Neinert, Dariusz Stach, Robert Talarczyk

czas trwania: 1h 45 min bez przerwy

Po spektaklu rozmowa z twórcami
Prowadzi: Łukasz Drewniak

Wielki przebój teatralny Górnego Śląska, spektakl kultowy i tożsamościowy zrealizowany na podstawie powieści Gustava Janoscha, którą jakiś czas temu pragnął zekranizować Kazimierz Kutz. Kutzowi się nie udało, ale Mirosław Neinert i jego zespół zrobili z niej groteskowy i nostalgiczny zarazem portret Ślązaków i śląskości XX wieku.

Do rodziny Świątków trafiamy tuż przed drugą wojną światową. Przy kuchennym stole gada się o życiu i miłości, córki Świątka pyskują, przyjmują kawalerów, kłapią o byle czym. Ech, te śląskie domy, śląskie familie – zawieszone między epokami, z czasem, który nie płynie. Cholonek popełnia jednak błąd – w odwiecznym polsko niemieckim sporze bierze stronę Niemców i Hitlera. Wojna pustoszy śląską Arkadię, potem wkraczają Rosjanie. Śmiechy na widowni cichną, bo nagle barwny obrazek z przeszłości dociera do granic naszej pamięci. Janosch kończy swoją opowieść w punkcie, który już znają z autopsji najstarsi widzowie. Stary i dobrze ułożony świat pęka, znika, zostaje wypędzony.

Aktorzy z Korezu - Grażyna Bułka, Barbara Lubos, Izabella Malik, Mirosław Neinert, Robert Talarczyk i Dariusz Stach grają Janoscha przetłumaczonego z niemieckiego na ślunską gadkę jakby to był ich Pan Tadeusz. Cholonek to najpierw piękna i zabawna, potem piękna i wzruszająca lekcja języka, obyczajów i mentalności śląskiej.
Łukasz Drewniak, kurator programu teatralnego w Teatrze StarymSPEKTAKL ODWOŁANY „Cholonek” Teatr Korez / Katowice

  • fot. Joanna Kurdziel-Morytko