Kino w Teatrze Starym „Halka”

04.12.2017 poniedziałek / 18:00

Bilety: normalne 10 zł, ulgowe 8 zł

„Halka”
reż. Konstanty Meglicki
Polska 1929 / 86 min.
scenariusz: Jerzy Braun wg opery Stanisława Moniuszki
obsada: Zorika Szymańska, Harry Cort (Janusz), Helena Zahorska (matka Janusza), Włodzimierz Czerski (Jontek), Zofia Lindorfówna (Zosia), Marian Palewicz-Golejewski (stolnik), Henryk Kawalski (Dziemba), Konstanty Meglicki (dziadek), Franciszek Petersile, Stanisław Budz-Lepsiok (dudziarz)

Jedna z trzech polskich przedwojennych ekranizacji opery Stanisława Moniuszki, o tyle ciekawa, że nie starająca się o dochowanie wierności tekstowi pierwowzoru, lecz jednynie oparta na jego motywach. Film powstał u schyłku kina niemego i po dwóch latach został udźwiękowiony przez producenta. Partię Halki granej przez Zorikę Szymańską zaśpiewała Zuzanna Karin, a granego przez Włodzimierza Czerskiego Jontka - Władysław Ladis-Kiepura (brat Jana).

Oglądamy wersję odnowioną cyfrowo w ramach programu Filmoteki Narodowej NitroFilm. Kopia nie zachowała się do naszych czasów w całości, lecz dzięki pieczołowitej rekonstrukcji z zachowanych materiałów udało się odtworzyć dzieło w kształcie zbliżonym do pierwotnego. Jego uroczysta repremiera odbyła się w listopadzie 2016 roku.
Magda Sendecka, kurator programu filmowego w Teatrze Starym

Projekt „Konserwacja i digitalizacja przedwojennych filmów fabularnych w Filmotece Narodowej w Warszawie” jest współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach XI Priorytetu „Kultura i dziedzictwo kulturowe” Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko.

Kino w Teatrze Starym „Halka”

  • fot. dzięki uprzejmości Filmoteki Narodowej