Adam Bałdych & Helge Lien Trio oraz Tore Brunborg „Brothers”

11.10.2017 środa / 19:00

 

Bilety: I - 60 zł, II - 50 zł, III - 30 zł, stojące – 15 zł

zespół w składzie:
Adam Bałdych - skrzypce
Helge Lien - fortepian
Frode Berg - kontrabas
Per Oddvar Johansen - perkusja
Tore Brunborg - saksofon

„Odkryłem ciszę jako lekarstwo (…) mogłem sięgnąć w głąb siebie, wsłuchując się w swój naturalny głos”. Ten naturalny głos, który Adam Bałdych nadaje swoim skrzypcom oraz wielka wrażliwość sprawiają, że tworzy zupełnie nową jakość, przełamując bariery pomiędzy jazzem i muzyką klasyczną. Siła jego kompozycji tkwi nie tylko w jego wirtuozerii, ale przede wszystkim w emocjach, które są obecne w każdym dźwięku.
Anna Drozd, kurator programu muzycznego w Teatrze Starym

Muzykę na płycie „Brothers” tworzy dziewięć utworów – osiem nowych, autorskich kompozycji Adama Bałdycha oraz cover Leonarda Cohena „Hallelujah”, które tworzą spójną, pełną całość. Utwory utrzymane są w europejskim idiomie muzyki improwizowanej, na granicy muzyki jazzowej, poważnej oraz elementów indie rocka /alternative, które nadają muzyce Bałdycha specyficznej „chropowatości i buntowniczej aury”. Dodatkowy głos wprowadza znakomity norweski saksofonista Tore Brunborg (znany ze współpracy z Manu Katche czy Tordem Gustavsenem), który w połączeniu ze skrzypcami tworzy nietuzinkowy kolaż.

„Chciałbym, aby moja muzyka była wpisana w czasy, w których żyjemy. Oddawała ich smak i wibracje. Niepokoje i tęsknoty. Chciałbym, aby niosła przesłanie pełne miłości i piękna.
Dziś bardziej niż kiedykolwiek potrzebujemy poczuć się braćmi i siostrami, ponownie otwierając się na siebie i próbując wzajemnie zrozumieć.
Razem z Helge, Frode i Per Oddvarem przemierzyliśmy tysiące kilometrów, stając się dla siebie nie tylko muzycznymi partnerami, ale również braćmi. Dopiero pełne zaufanie i zrozumienie prowadzi do muzycznej jedności, która daje możliwość bezkompromisowych muzycznych podróży i podejmowania ryzyka, które odkrywa nieznane. Nasza nowa muzyka jest bardziej brudna oraz dzika od poprzedniej płyty. Balansuje na granicy krzyku i ciszy; jak dzisiejszy świat, gdzie radość i cierpienie współistnieją tuż obok siebie.
Do współpracy przy albumie „Brothers” postanowiliśmy zaprosić legendę norweskiego saksofonu – Tore Brunborga, którego głęboki ton wprowadza nową przestrzeń dla naszej muzyki.


Jesteśmy braćmi!
Adam Bałdych

Partnerami cyklu "Jazz w Teatrze Starym" są:



Adam Bałdych & Helge Lien Trio oraz Tore Brunborg „Brothers”

  • fot. Magdalena Paszko