Bitwa o kulturę. Buźka

03.10.2017 wtorek / 18:00

Wstęp za okazaniem bezpłatnej wejściówki do odebrania w kasie Teatru Starego. Jedna osoba może pobrać maksymalnie 4 wejściówki na każde spotkanie.
Większe grupy (uczniowie, studenci i inne grupy zorganizowane) proszone są o bezpośredni kontakt z kasą Teatru w celu rezerwacji miejsc.
Wydarzenie transmitowane on-line na stronie Teatru Starego. 

prowadzenie: Grażyna Lutosławska
goście: Mirosław Bańko, Paweł Frelik

Londyńska firma umieściła w prasie ogłoszenie, w którym szukała specjalisty ds. tłumaczenia emotikonów. Do zbiorów Biblioteki Kongresu Stanów Zjednoczonych trafił przekład „Moby Dicka” na język żółtych buziek. Emotikony wywołują emocje, pokazują nastroje społeczne i kulturowe odrębności. Jak zmienia się nasz język? Czy komunikacja wizualna wypiera słowo?
Grażyna Lutosławska


Mirosław Bańko, językoznawca, leksykograf, profesor w Uniwersytecie Warszawskim. Autor kilkunastu słowników różnego rodzaju, kilku książek akademickich i kilku garści felietonów dla „Kwartalnika Literackiego Wyspa” oraz „Przekroju”.

 

Paweł Frelik, profesor nadzwyczajny w Zakładzie Literatury i Kultury Amerykańskiej oraz dyrektor Centrum Badań Gier Wideo UMCS. Prowadzi również zajęcia z mediów audiowizualnych i cyfrowych w Ośrodku Studiów Amerykańskich UW. Do jego zainteresowań naukowych należą science fiction, gry wideo, media cyfrowe i literatura eksperymentalna. Autor ponad 100 publikacji zagranicznych w tych dziedzinach.


Obszernych skrótów ze spotkań można wysłuchać w audycji "Nie tylko rozrywkowa niedziela radiowa" na antenie Radia Lublin w każdą niedzielę między 7.00 a 11.00.

  Bitwa o kulturę. Buźka

  • fot. Bolesław Lutosławski