Bitwa o kulturę. Patrz! Litwa

04.04.2017 wtorek / 18:00

Wstęp za okazaniem bezpłatnej wejściówki do odebrania w kasie Teatru Starego.
Wydarzenie transmitowane on-line na stronie video.teatrstary.eu

Prowadzenie: Łukasz Drewniak
Goście: Laurynas Vaičiūnas, Jacek Wakar

Czy z Litwy widać inaczej? Czy cała Litwa wyjechała? Co ważnego wnoszą do europejskiej kultury współcześni twórcy litewscy? Jak postrzegają swoją rolę? Czy wyrwali się z polsko-rosyjskiej matni, z opresji historii i martyrologii? Porozmawiamy o literaturze, filmie, teatrze i poezji litewskiej po roku 1991. Spróbujemy się zastanowić, jak wygląda Europa, Rosja i Polska opisana, sportretowana po litewsku. Opowiemy o najważniejszych osobistościach litewskiej sztuki - pisarzach: ​Kristinie Sabaliauskaitė, Mariusie Ivaškevičiusie, Juozasie Erlicakasie, Sigitasie Parulskisie, malarzu Stasysie Erdegeviciusie, reżyserach: Sarunasie Bartasie, Oskarasie Korsunovasie i Eimuntasie Nekrošiusie.
Łukasz Drewniak

Laurynas Vaičiūnas, od 2013 r. dyrektor wydawnictwa Kolegium Europy Wschodniej im. Jana Nowaka-Jeziorańskiego we Wrocławiu. Kasztelan Zamku na wodzie w Wojnowicach. Animator kultury. Nakładem wydawnictwa Kolegium Europy Wschodniej w ostatnich latach ukazało się 7 książek litewskich pisarzy. W czasopismach „Nowa Europa Wschodnia” i „New Eastern Europe” regularnie są publikowane artykuły litewskich autorów oraz teksty o Litwie.

Jacek Wakar, szef Redakcji Publicystyki Kulturalnej. Przez wiele lat w gazetach (m.in. "Życie", "Dziennik", "Przekrój"), a od marca 2012 w Dwójce. Krytyk teatralny, który zajmuje się teatrem nie dlatego, że musi, a dlatego, że lubi. Czasami mimo wszystko, ale jednak. Pasjonat kina i futbolu. Najciekawsze mecze ogląda z synami - Karolem i Kubą.

Obszernych skrótów ze spotkań można wysłuchać w audycji "Nie tylko rozrywkowa niedziela radiowa" na antenie Radia Lublin w każdą niedzielę między 7.00 a 11.00.

      Bitwa o kulturę. Patrz! Litwa

  • fot. Bogusław Kreżel